Pěstování a sklizeň

*   Konopí vyséváme od začátku dubna do konce května (po odeznění silnějších jarních mrazíků), do hloubky 2 – 3 cm.

Pokud se chceme radovat z velkých silných rostlin a šťavnatých semen, vyberme slunné a vzdušné místo.

Při pěstování na vlákno sejeme hustě do sponu cca 5 cm. Vyrostou štíhlé vysoké stvoly, málo rozvětvené ale s dlouhým jemnějším vláknem.

Na semeno sejeme do řádků vzdálených 30 cm i více. Rostlina má prostor se větvit a vyroste silnější, s větším množstvím květenství a následně i semen.

*   Půdu – volíme hlinitou až hlinito-písčitou, nejlépe mírně zásaditou (pH mezi 7 a 7,3, můžeme ji upravit drceným vápencem, skořápkami vajec apod.). Pro vysoký výnos stonku je důležitý dostatek dusíku a draslíku v půdě, pro bohatý květ a semena fosfor.

V prvním či dvou počátečních týdnech je vhodné výsev zalévat i několikrát za týden. V případě déletrvajícího sucha se vyplatí občas zalít po celý první měsíc. Konopí nesvědčí jílovitá půda, a vysoká hladina spodní vody.

*   Hnojivo – ideální je kompost, dobře proleželý hnůj (i slepičí) či kobylince. Zemině i konopí prospěje výsev po jetelovinách nebo luskovinách vázajících dusík. Osvědčeným receptem pro zdraví a vitalitu rostlin je také hnojení kopřivovým zákvasem na list.

*   Sklizeň pro vlákno – hned po odkvetení samčích květenství (žlutavé prašníky s polétavým pylem), na přelomu července a srpna. Menší plochy posečeme srpem nebo mačetou.

*   Pokud bychom chtěli konopí použít jako zelené krmivo pro zvířata, sklízíme dříve než rostliny plně rozkvetou. Čím mladší rostlinky, tím více králíkům, kozám nebo slepicím chutnají.

*   Sklizeň pro semeno zahájíme, když semena v dolní polovině samičích květenství odolávají pevnějšímu stisku mezi prsty a mají šedohnědou barvu. Plísním zabráníme tak, že dáme květenství či celé rostliny co nejdříve dosušit. Rozvěsíme je na stinném, suchém a vzdušném místě, při teplotě do 35oC, hlavou dolů aby semena vypadávala do připravené plachty. Také můžeme květenství rozprostřít na síto či napnutou textilní podložku a alespoň jednou za den je provzdušnit. Suchá semena odrhneme a vyfoukáme z nich plevy. Aby  tuk, který je obsažený v semenu v teple nehořkl, skladujeme na chladném, suchém a tmavém místě.

*   Na zahradě se konopí uplatní i jako přirozená ochrana jiných rostlin (cibule, rajčat, brambor, zeleniny, květin) či jako předplodina, která prokypří půdu. Také může posloužit jako vtipný živý plot, dekorace apod. Rostlina je pohlednou pastvou pro hmyz, v čase zrání semen i atraktivní živoucí krmítko pro ptáky.

Konopí na sebe dokáže vázat nežádoucí látky. Můžeme je použít pro odstranění těžkých kovů nebo pesticidních reziduí z půdy. V takových případech ale nedoporučujeme použít semenec ke konzumaci.