Stavebnictní

Konopí bylo oblíbeným stavebním materiálem již v dávné historii. Konopné vlákno je známé svou pevností, trvanlivostí a přirozenou ochranou proti škůdcům a bakteriím. Konopné stavební materiály vynikají výbornými zvukotepelně izolačními vlastnostmi, jsou odolné proti vlhkosti a jsou výbornou alternativou dřeva. 

 

Využití vlákna a pazdeří jako izolačního materiálu na vnitřní a vnější omítky, výplňové zdivo, stavební desky nebo utěsňovací konopná koudel mezi spáry trámů. Dále také podlahové systémy a mnohé další.

Konopná izolace – Konopná vlákna se využívají jako náhrada skelné vaty, nedráždí plíce ani pokožku a má srovnatelné tepelně izolační vlastnosti. V porovnání s minerálními izolacemi je tepelná akumulace izolace z konopí dvojnásobná. Je vysoce prodyšná a díky schopnosti absorbovat vlhkost a opětovně ji uvolnit nepodporuje množení bakterií, plísní a jiných mikroorganismů. Dalšími nespornými výhodami je tlumení hluku, absorbování pachů, odpuzování hmyzu a hlodavců. Hodí se pro izolaci zdí, podlah a střech.

Konopný beton – vápeno-konopná stavební hmota je perspektivní stavební a tepelně izolační materiál. Konopné zdivo, někdy též konopný beton tvoří směs konopného pazdeří, vápenného pojiva, a vody. Jde o recyklovatelný materiál, který nabízí vysokou tepelnou i zvukovou izolaci a je velice lehký. Největší výhodou je nesporně rychlost výstavby, konopný beton totiž tvrdne velmi rychle. 

Stavební desky – Z konopného vlákna a pazdeří lze zhotovit desky sendvičového typu, které jsou několikrát pružnější a pevnější než jejich dřevěné protějšky. Působením teploty a tlaku na rostlinné vlákno lze vyrábět ohnivzdorné panely nahrazující suché zdi a překližku. Desky z konopného vlákna jsou o 1/3 lehčí a 40% pevnější než deska z pilin.